Biostat. More than statistics.

Badania kliniczne - szansa na krok do przodu

badania kliniczne

Badania kliniczne, są dziedziną która stale i dynamicznie się rozwija. Obejmują one bardzo szeroki zakres tematów medycznych i farmakologicznych, a każde nowe badanie czy przeprowadzone testy, pozwalają specjalistą uzyskać coraz efektywniejsze metody leczenie pacjentów. Każdy z nas, może zaobserwować ciągły ogram napływających do nas nowych leków, innowacyjny sposób łączenia kilku ze sobą czy technologii, która wywiera na nas wrażenie.

 

Czym są badania kliniczne?

Tak naprawdę, jest to każde badanie, które prowadzone jest z udziałem ludzi w celu odkrycia bądź potwierdzenia skutków działania jednego lub kilku leków. W trakcie badań obserwowane są również skutki ich działania. Specjaliści przyglądają się bliżej nowym środkom czy zabiegom leczniczym i na podstawie tego są w stanie stwierdzić bezpieczeństwo danego leku.

 

W jakim celu prowadzi się badania kliniczne?

Celem przeprowadzania badań klinicznych, jest przetestowanie nowych leków. Sprawdzenie czy są bezpieczne oraz skuteczne pod względem złagodzenia bądź nawet zatrzymania danej choroby. W badaniach klinicznych istotnym aspektem, jest również sprawdzenie, wszystkich działań oraz reakcji niepożądanych, które mogły by zagrażać zdrowiu bądź życiu ludzi. Jak również dokładne określenie wchłaniania, metabolizmu i wydalania leku.

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®, jest jednym z tych miejsc, które prężnie bierze udział w licznych badaniach klinicznych, tych komercyjnych jak i niekomercyjnych. Dowiedz się jak wygląda praca w badaniach klinicznych.

 

Co możemy sprawdzić podczas badań klinicznych?

  • Innowacyjne sposoby łączenia ze sobą kilku kuracji
  • Naświetlanie
  • Przeróżne zabiegi chirurgiczne
  • Nowe, nie zatwierdzone jeszcze leki
  • Nowe zastosowania istniejących już leków

 

Czy wszystkie badania kliniczne okazują się sukcesem?

Oczywiście, że nie. W dalszym ciągu nie wynaleziono skutecznych leków na wiele chorób przewlekłych. Najważniejszym aspektem badań klinicznych jest odkrycie nowych terapii, skuteczniejszego łączenia ze sobą substancji.

Zanim lek trafi bo badań klinicznych, pierwsze testuje się go w laboratorium na pojedynczych komórkach z organizmu, następnie na zwierzętach, a dopiero później na ludziach, gdzie zaczyna się od najmniejszych możliwych dawek podania go. Specjaliści stale dbają o bezpieczeństwo i dobro ochotników, którzy poddają się badaniom.

 

Jakie badania kliniczne oferują korzyści?

  • Dla lekarzy – pomagają podnieść im swoje kompetencje zawodowe, umożliwiają udział w angażujących projektach, w których każdy z nich może przyczynić się do przełomu w medycynie. Często uczestniczą w międzynarodowych konferencjach, a dzięki temu podnoszą poziom wiedzy i zapewniają lepszą opiekę medyczną
  • Dla pacjentów – niepowtarzalna okazja aby przyczynić się do opisania szczegółowej diagnostyki, opatentowania nowego leku, jest to również czasem jedyna szansa na przeżycie kiedy tradycyjne, znane od lat metody leczenia nie pomagają 
  • Dla placówek medycznych – prowadząc w swojej placówce badania kliniczne, często pozyskuje się nowe sprzęty czy personel, szpital może tym poprawić swoje standardy oraz efektywność leczenia
Zobacz także

Tagi

badania kliniczne praca w badaniach klinicznych