Jednym z kluczowych etapów badania jest przeprowadzenie poprawnej analizy danych. Pozwoli to na wyciąganie maksymalnej ilości potrzebnych informacji, co przełoży się na ostateczny efekt badania. W drodze realizowanych projektów badawczych należy w szczególny sposób kłaść nacisk na jakość wykorzystywanych danych w procesie.
Ostrożnie z danymi
Zastosowanie odpowiednich źródeł pozwala na konstruowanie wniosków, które będą nakierowane na polepszenie dotychczasowych działań. Na podstawie zebranych danych można budować potrzebne rozwiązania. Przy czym należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ostrożności względem danych, dlatego należy:
- dostrzec zalety oraz ograniczenia zdobytych danych;
- sprawdzić, w jakim stopniu odpowiadają one badanemu zagadnieniu.
Inną kwestią w sprawie analizy danych jest strona finansowa. Należy zauważyć, że część danych dostępna jest za darmo, zaś za niektóre z nich należy zapłacić czy też nawet samemu przeprowadzić cały proces badawczy.
Dane są podstawą każdego badania
Wraz z ceną danych pojawia się zagadnienie wiarygodności i jakości danych. Tylko te z nich można uznać za prawdziwe, które zostały pozyskane w pełnowartościowych procesach, które:
- były przeprowadzone z uwzględnieniem etyki;
- skupiały się na celu badania, a nie założeniach badaczy;
- wykorzystały specjalistyczne narzędzia.
Zanim skorzystamy z danych należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie, ale także postawić sobie pytanie, w jaki sposób będą one przydatne dla aktualnie prowadzonego procesu badawczego.
Zrozumieć to, co się dzieje
Procesy badawcze są ciągiem skomplikowanych działań, które powinny odznaczać się zachowaniem odpowiedniej uważności ze strony badacza na każdym etapie badania. Szczególną ostrożność należy zachować w kwestii analizy danych, co przekłada się na:
- zrozumienie zachodzących zjawisk;
- zaproponowane rozwiązania i wprowadzone zmiany;
- prognozowanie wydarzeń.
Zbierając dane, a następnie je analizując należy zdać sobie sprawę z ważności i istoty podejmowanych działań. Tym samym nie można zapominać, że najważniejsze działania nakierowane są na właściwe rozumienie.
Analizy wspierają działania
O podejmowanym działaniu badawczym powiemy jako o efektywnym, jeśli jego wyniki będzie można wykorzystać w sposób, który przyniesie oczekiwanych zysk bądź też wzmocni aktualną pozycję poprzez poszerzenie posiadanych informacji. Właściwa analiza danych daje szansę na otwarcie nowych dróg rozwoju, a tym samym przyczynia się do lepszego funkcjonowania w zastanej rzeczywistości.